Історія

До уваги випускників Хмельницького професійного ліцею (колишнього ПТУ №8, ПТУ №16).

В ліцеї створюється музей історії професійної освіти.

Відгукніться випускники, повідомте про себе і ви

залишите славний слід в історії нашого ліцею.

Інформацію про себе, свої здобутки надсилати на

Е-mail: liceum.km008@ukr.net

 

 

Історія

Хмельницького професійного ліцею

   Хмельницьке професійно-технічне училище №8 (таку назву мав ліцей з 1985 до 2003 року) створене на базі обласного виробничого об'єднання “Хмельницькгаз” і Хмельницького обласного житлово-комунального господарства на основі спільного наказу Державного комітету України по професійно-технічній орієнтації і Міністерства житлово-комунального господарства України №180/126 від 11.06.1985р.

Історія Хмельницького професійного ліцею

15 жовтня 1985 р. були зараховані перші 222 учні за такими спеціальностями:

 • лаборант хімічного аналізу;
 • слюсар по контрольно-вимірювальних приладах і автоматиці;
 • слюсар з експлуатації;
 • електрозварювальник.

   Підготовка велась паралельно із здобуттям середньої освіти.

Історія Хмельницького професійного ліцею

 

 В училищі на той час працювало 24 інженерно- педагогічні працівники під керівництвом Сірого Віктора Миколайовича.
   Учні набували професії у чудово обладнаних лабораторіях, які оснащені всім необхідним для отримання кваліфікації: лабораторія контрольно- вимірювальних приладів і автоматики; газова лабораторія. На уроках застосовувались передові методи навчання, нова технологія. Одна з таких майстерень—це слюсарна.
   Прекрасно обладнана майстерня електрогазозварювання, яка використовується для проведення курсів підвищення кваліфікації електрогазозварювальників міста.
   На базі училища постійно проводився обласний конкурс “Кращий за професією електрогазозварювальників міста”.
   3 січня 1986 р. розпочато підготовку водіїв тролейбуса з терміном навчання 6 місяців.
   З 1988-1987 н.р. розпочато підготовку робітників ще за двома спеціальностями:

 • касир-контролер ощадного банку;
 • квітникар-декоратор.

   Адміністрація училища свого часу свідомо пішла на створення нової групи. Адже на спеціальність “Квітникар-декоратор, плодоовочівник” юні хмельничани їздили навчатись у сусідні області.
   Ось і вирішили створити нову групу в ПТУ №8. І не помилилися -сюди щорічно був чи не найбільший набір, а в господарствах області з'явилися свої спеціалісти з квітникарства. Практичні заняття майбутніх квітникарів проходили в теплиці училища.
   В 1992 р. розпочато підготовку робітників за спеціальністю: столяр (виробництво художніх меблів).
   В 1994 р. --”Виконавець художньо-оформлювальних робіт”. Майстер виробничого навчання Нечипорук Олександр Павлович, вимогливий працівник, досвідчений викладач. Виховував в учнів працелюбність, трудову активність, наполегливість, любов до обраної професії.
   Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.1995 р. “526 “Про вдосконалення мережі вищих та професійно-технічних навчальних закладів” 20.08.1997 р. було знов утворене Хмельницьке ПТУ №8 внаслідок ліквідації Хмельницького ПТУ №8 і ПТУ №16.

Історія Хмельницького професійного ліцею

З того часу училище здійснює підготовку робітників для комунального господарства та легкої промисловості:

 • столяр;
 • слюсар з експлуатації та ремонту газового устаткування, електрогазозварник;
 • виконавець художньо-оформлювальних робіт;
 • лаборант хімічного аналізу;
 • швачка-кравець
 • в'язальниця трикотажних виробів та полотна;
 • взуттєвик з індивідуального пошиття взуття.

   Щоб зробити дозвілля учнів змістовним та цікавим в ліцеї є:

 • прекрасна бібліотека (7000 книг);
 • гуртки художньої вишивки та ручного в'язання: “Колорит”, “Червона калина”, “гурток сучасного танцю “Кураж”.
 • фотогурток, вокальна група;
 • спортивні секції: боксу, волейболу, вільної боротьби, рукопашного бою “Барс”, спортивний клуб “Фаворит”.

 

  Ліцей має золотий фонд талановитих викладачів, майстрів виробничого навчання. Вони завжди у творчому пошуку, спрямованому на оновлення змісту і форм організації професійного навчання, впровадження інноваційних технологій. У навчально-виробничому процесі впроваджуються новітні виробничі технології з модульного навчання, використання сучасних зварювальних автоматів інверторного типу, зварювання пластикових трубопроводів, використання новітніх технологій приготування їжі. Навчально-виробничі майстерні ліцею модернізовані та оснащенні сучасним обладнанням. У них здобувачі освіти набувають кваліфікації за обраними професіями. На уроках виробничого навчання виконуються замовлення та здійснюються платні послуги для різних організацій міста. Та особлива увага в ліцеї приділяється саме навчанню. Для цього організовано роботу 20 навчальних кабінетів, у яких проводять уроки досвідчені викладачі.

У наш час важко уявити навчально-виховний процес без сучасних інформаційно-комунікаційних технологій. Тому в ліцеї створено гарну  матеріально-технічну базу для проведення уроків з використанням мультимедійних технологій, функціонує 2 комп’ютерних кабінети.

Для задоволення потреб здобувачів освіти у розвитку їх творчих здібностей працює велика кількість предметних гуртків та спортивних секцій. Завдяки тісній співпраці викладачів із здобувачами освіти чимало вихованців закладу проявили особливі успіхи у навчанні, художній творчості, досягли значних результатів у спортивних змаганнях. Хлопці та дівчата мають змогу в позаурочний час займатись у гуртках художньої самодіяльності, спортивних секціях з футболу, волейболу, баскетболу, настільного тенісу, боксу та атлетичної гімнастики. Вихованці беруть участь у міських, обласних та всеукраїнських змаганнях з різних видів спорту, де вони ставали неодноразовими призерами.

З вересня 2015 року в Хмельницькому професійному ліцеї розпочато видання газети учнівської ради «Ліцейний вісник», яка з 2018 року змінила назву на «Ліцейний калейдоскоп» та виходить 4 рази на півроку. Газета спрямована на висвітлення актуальних питань учнівського життя, дозвілля, перемоги ровесників, поезія та проза учнівських буднів. В лютому 2020 році газета «Ліцейний калейдоскоп» посіла почесне ІІ місце в обласному конкурсі «Нова преса.  

 У травні 2021 року відкрито музей історії Хмельницького професійного ліцею.

У якому представлено історію розвитку ліцею, еволюцію професій, впровадження інноваційних технологій, досягнення здобувачів освіти та педагогів. Особливою гордістю учнівського та педагогічного колективів є експозиція присвячена учасникам російсько-української війни.        

 

На сьогодні в російсько-українській війні взяли участь 28 учасників – випускників та працівників нашого ліцею, в тому числі Луцик Василь Леонідович, Коваль Володимир Валентинович, Колосов Олександр Миколайович - працівники ліцею.

На жаль, двох із них уже немає в живих: Павлова Іллі (учня) та Коваля Володимира Валентиновича (майстра виробничого навчання).В музеї нашого ліцею представлено прапор.

Цей прапор – реліквія. На ньому щирі слова побратимів Володимира Коваля..

Ось напис лікаря кардіолога з госпіталя прикордонної служби України, м. Київ : «Дякуємо Вам за мужність, за захист, за мир, який дуже хочеться зберегти. Слава Україні! Бережіть себе!» і багато інших побажань

 У жовтні 2021 року у ліцеї відкрито меморіальні дошки, присвячені героям – Володимиру Ковалю та Іллі Павлову.

Коваль Володимир Валентинович (14.12.1967-08.05.2019)

Народився 14 грудня 1967 року в м. Целіноград КРСР в родині військового. В 2000 році з родиною переїхав в м. Хмельницький.  25 березня 2015 року був мобілізований і проходив службу в в/ч 9938 у відділі прикордонної служби «Станично-Луганське» (Луганському прикордонному загоні з місцем дислокації м. Старобільськ). З 28 лютого по 28 серпня 2017 року служив в Збройних силах України у в/ч А 0501.

З 2018 року працював в Хмельницькому професійному ліцеї на посаді майстра виробничого навчання. Будучи майстром, професійно виконував свої обов’язки, з повагою ставився до учнів і колег.

8 травня 2019 року, на одній із позицій Приазов’я у ході двостороннього бою від важкого поранення загинув військовослужбовець, командир десантно-штурмового відділення старшина Коваль Володимир Валентинович.

Павлов Ілля Олександрович

(22.01.1999 - 24.11.2017) 

Народився 22 січня 1999 року в селі Самчики Старокостянтинівського району Хмельницької області. Закінчив одинадцятирічку у рідному селі. Після закінчення школи навчався в Хмельницькому професійному ліцеї за професією «Кухар. Офіціант». Проходив практику у військовій частині Старокостянтинова. В 2017 році вступив до лав Національної гвардії України. 24 листопада 2017 року при трагічних обставина , захищаючи незалежність, свободу і територіальну цілісність нашої держави загинув.

В експозиції музею представлений вірш Діани Камлюк, який не може нікого залишити байдужим.

Україна…Болить і пече, обпалена

полум’ям, вмита гіркими сльозами,

На руїнах, сплативши високу ціну,

загоює чорні обпечені рани.

Луною тремтить від набату церков

І всотує кров власних дітей,

Усе пам’ятає, відвагу і честь,

жертовність і єдність у дусі людей,

Яких не змогла від вогню та від кулі,

від зради й могили, від горя й неволі,

від плачу і болю, від розбрату,

вкривши своїми грудьми, вберегти.

Діана та Олександр Камлюки –  діти старшого майстра Алли Іванівни, які були передовій у найважчі часи для нашої держави. Камлюк Олександр – випускник нашого ліцею, учасник бойових дій.

У експозиції музею також представлені нарукавні шеврони збройних формувань, які першими стали на захист України.

1 – Міністерства внутрішніх справ.

2 – Державної прикордонної служби України.

3 – Національної гвардії України.

4 – Збройних сил України.

5. – Добровольчих батальйонів.

Великий вклад у допомогу армії внесли учнівський та педагогічний колективи ліцею. Ініціатором цієї великої роботи виступив директор ліцею Станіслав Григорій Васильович.

 

Починаючи з 2015 року надійний тил українським солдатам забезпечували ліцеїсти та викладачі Хмельницького професійного ліцею. Двічі на тиждень ліцеїсти у вільний час збирали продукти та гроші для бійців АТО. А от у будні волонтерська робота в ліцеї «кипіла». Бійці АТО отримували від хмельницьких ліцеїстів сушені овочі для швидкого приготування борщів на передовій. Благодійний Фонд «Центр Добриня» надав сім сушарок для овочів, а також самі продукти. В ліцеї вони подрібнювалися, натиралися та сушилися. Іноді працювали вночі, почергово залучаючи майстрів виробничого навчання. Ліцеїсти, які навчалися на кравців, протягом трьох місяців шили камуфляжні військові форми для воїнів української армії. В зимовий період, коли виникла необхідність солдатам використовувати маскувальні засоби, ліцеїсти плели білі сітки та шили маскувальні штани і чохли на каски, снайперам костюми «кікімори». З настанням холодів, коли в зоні АТО виник дефіцит засобів обігріву, ліцеїсти почали виготовляти переносні пічки на твердому паливі для обігріву бліндажів. Для їх виготовлення використовувались непридатні для вжитку газові балони та листовий метал. Бійці на передовій отримали 16 «буржуйок». Бійцям АТО дуже важливо відчувати і моральну підтримку. Для цього ліцеїсти брали участь у акціях «Напиши листа солдату», «Подаруй книгу солдату», «Оберіг для захисника». Волонтери самостійно виготовляли обереги, патріотичні сувеніри та листівки, які потім продавали на благодійному ярмарку, а кошти передавали на підтримку Збройних Сил України.

27-29 листопада 2018 року у місті Києві відбувся Всеукраїнський конкурс професійної майстерності «WORLDSKILLS UKRAINE».За ініціативи Департаменту освіти і науки Хмельницької облдержадманістрації з Хмельницького професійного ліцею для участі у конкурсі професійної майстерності відібрано випускника ліцею - майстра виробничого навчання Заграя Олександра Миколайовича. Олександр посів V місце та нагороджений дипломом Міністерства освіти і науки України.

За ініціативи директора Станіслава Григорія Васильовича та підтримки трудового колективу на території ліцею викопано криницю та зведено каплицю. 25 січня 2021 року Каплицю було освячено священиком Православної церкви України.

Хмельницький професійний ліцей переможець проекту регіонального розвитку, який реалізується за рахунок коштів державного бюджету, отриманих від Європейського Союзу у сумі 2 млн. грн. «Реконструкція навчально-виробничих майстерень та кабінету професійної підготовки електрогазозварників у Хмельницькому професійному ліцеї» 2018-2021 роки.

Ліцей відомий своїми учнями. В експозиції представлена грамота Владислава Яковчука, учня ІІ курсу професії «Слюсар з експлуатації та ремонту газового устаткування. Електрогазозварник», який здобув на Міжнародних змаганнях перше місце у розділі «Класичне виконання кати зі зброєю».

В 2019-20 н. р. здобувач освіти ліцею Юліана Пилипенко нагороджена дипломом І та ІІ ступеня за підсумками обласних етапів Х та ХІ Міжнародного мовно – літературного конкурсу імені Тараса  Шевченка. За підсумками обласного етапу ХХ Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика Юліана Пилипенко нагороджена дипломом І ступеня.

26 листопада 2019 року на базі Хмельницького професійного ліцею проходив І етап Всеукраїнського конкурсу професійної майстерності «WorldSkills Ukraine» в компетенції «Кулінарне мистецтво». Відзначені конкурсанти: компетенція "Технології моди"- Івасьова Анастасія, компетенція "Кулінарне мистецтво"- Мантуляк Максим, компетенція "Зварювальні роботи" - Тифонюк Ростислав.

4 жовтня 2018 року відбувся фінал VIІI Всеукраїнського проекту «Битва модельєрів» у Львівському коледжі індустрії моди. Лауреатами VIІI Всеукраїнського проекту «Битва модельєрів» стали керівник колекції "Магічний розпис" Баськова Ірина Вікторівна і автор Нехаєва Лариса, а також керівник колекції "CONTRAST" Бохонько Тетяна Миколаївна та автор Оксенюк Ірина.

Хмельницький професійний ліцей - це державний заклад освіти другого атестаційного рівня, що забезпечує реалізацію потреб громадян у професійній (професійно-технічній) освіті, оволодінні робітничими професіями, спеціальностями, кваліфікацією відповідно до їхніх інтересів, здібностей та нахилів, здійснює первинну професійну підготовку, професійно-технічне навчання, перепідготовку, підвищення кваліфікації. Проводить навчання українською мовою.

До комплексу Хмельницького професійного ліцею входять: навчальний корпус, учнівський гуртожиток, корпус спортивного залу та їдальні, навчально-виробничі майстерні, лабораторії, спорткомплекс зі стадіоном та ігровими майданчиками. Загальна площа всіх приміщень становить 14451 м2, в тому числі: використовуються для теоретичної та практичної підготовки – 4559 м2, гуртожиток – 6807 м2, спортивна зала – 270 м2 тощо.

Підготовка кваліфікованих робітників ведеться за 10 професіями, з яких 5 інтегровані: «Кулінар борошняних виробів. Кухар», «Кухар. Офіціант», «Зварник», «Слюсар з експлуатації та ремонту газового

устаткування. Електрогазозварник», «Живописець. Оформлювач вітрин, приміщень та будівель», «Оформлювач вітрин, приміщень та будівель», «Швачка. Кравець», «Кравець», «Електрогазозварник», «Швачка». Середньорічний склад здобувачів освіти складає близько 600 осіб.

Основні замовники робітничих кадрів: ПАТ «Хмельницькгаз», ТОВ «Домобудівна компанія», ПАТ «Хмельницькобленерго», ПАТ «Завод Темп»,  МКП «Хмельницькводоканал», ТОВ «РІНО», готельно-ресторанний комплекс «Шотландія», ТзОВ ресторан «Україна», ПАТ «Готель Поділля», ГРК «Панський маєток», Державний архів Хмельницької області, ПП «Рекламний простір», ПП «Приватна друкарня», ТОВ «Т-Стиль», ПП «Анкор-Стиль» та інші.

За роки існування закладом освіти здійснено підготовку більше 19 тисяч кваліфікованих робітників для різних галузей промисловості міста Хмельницького та області.

В ліцеї працює потужний творчий колектив, в складі якого 65 педагогічних та 35 господарчо-адміністративних працівників. Більше 60% педпрацівників мають вищі кваліфікаційні категорії та найвищі тарифні розряди, 27% – педагогічні звання. Сім  працівників нагороджені знаком «Відмінник освіти України» – Станіслав Григорій Васильович, Казмірчук Іван Дмитрович,  Ковальчук Тетяна Анатоліївна, Михальчук Анатолій Максимович, Безпечна Галина Василівна, Гер'ятович Інна Володимирівна, Шачковська Галина Леонідівна. Почесною Грамотою міністерства освіти і науки України нагороджені Степанюк Світлана Павлівна, Кабанчук Віктор Миколайович. Педагоги активно працюють над впровадженням новітніх педагогічних технологій в навчально-виробничий процес та сучасних виробничих технологій, займаються науково-методичною роботою, вивчають та впроваджують передовий педагогічний досвід.

Сьогодні Хмельницький професійний ліцей – це багатопрофільний навчальний заклад, який в виконує своє головне завдання – підготовку та перепідготовку  кваліфікованих робітників.

 

 

  Історія Хмельницького професійного ліцею